Najlepsze materiały na lato

Kupiliście ostatnio jasną, luźną koszulkę myśląc, że idealnie nada się na letnie upały? Jednak nadszedł ten dzień, 36 stopni w cieniu, zakładacie ją, i ups…. Tak się spociliście że cały materiał przykleja się do ciała, a wiatr już nie może Was pod nią ochłodzić. Staje się tak ponieważ nie sam krój i kolor decyduje o tym czy nasza ulubiona stylizacja nada się na lato. Diabeł, w tym przypadku, tkwi w materiale. Otóż nie każda tkanina jest zwiewna, nie każda dobrze przepuszcza powietrze, nie każda szybko schnie. W tym artykule podzielimy się z Wami, które materiały nie zawiodą Was podczas wysokiej temperatury, a które lepiej zostawić w szafie na chłodniejszy okres.

Na co zwracać uwagę wybierając ubranie na upały?

Witryny sklepowe w centrach handlowych kuszą nas najnowszymi trendami w pięknych kolorach na manekinach z super sylwetką. W sprawie koloru ważne jest aby pamiętać, że ciemne barwy przyciągają promienie słoneczne, a jasne odbijają. Dlatego lepiej jest wybierać odcienie bieli, żółci, beżu oraz pastelowe. Trudno się oprzeć pierwszej chęci zakupu tych wystawowych ciuchów, jednak warto spojrzeć dwa razy na metkę. Skład powie nam wszystko czego potrzebujemy aby podjąć właściwą decyzję w sprawie odpowiedniego materiału na lato. Głównym czynnikiem decydującym o przydatności materiału w wysokich temperaturach jest to czy jest on sztuczny czy naturalny. Sztuczne ubrania nie przepuszczają powietrza przez co nie ma wentylacji i zaczynamy się w nich dodatkowo pocić. Naturalne zaś świetnie się sprawdzą w gorące dni i dzięki nim unikniemy niepotrzebnego zapachu oraz potu.

Najlepsze tkaniny na gorące dni

Jak wspomnieliśmy wyżej, lepiej skupić się na tkaninach naturalnych ze względu na ich przepuszczalność powietrza. Jeśli jednak z jakichś powodów nie są one dla was dostępne, podamy też czym można je zastąpić. Oto kilka materiałów idealnych na lato:

  • len – naturalny materiał, świetnie przepuszczający powietrze. Bardzo dobrze reaguje na wodę, dlatego wspaniale sprawdzi się na urlopach nad morzem, oceanem lub jeziorem. Jest odporny na działanie wody morskiej oraz promieni słonecznych. Niezbędnik dla żeglarzy i motorowodniaków.
  • bawełna – najbardziej popularna oraz najłatwiej dostępna tkanina naturalna. Również posiada właściwości higroskopijne, a także świetnie wentyluje.
  • jedwab – delikatny, a zarazem długowieczny materiał, który na pewno posłuży nam wiele lat. Jedna z droższych tkanin, za to warta swojej ceny za niesamowitą miękkość, teksturę oraz kolor. Dzięki lekkości oraz zwiewności świetnie sprawdzi się w wysokich temperaturach.
  • wełna merino – ostatnio zyskała na wielkiej popularności. Można by myśleć, że ubrania z wełny nadają się tylko na chłodne okresy. Jednak koszulki z wełny merino, zwłaszcza o niższej gramaturze, bardzo dobrze spiszą się latem. Przepuszczają powietrze, izolują przed ciepłem oraz wytwarzają mniej przykrych zapachów, kojarzonych z potem.
  • wiskoza – materiał sztuczny, ale zachowujący się jak naturalny. Higroskopijność oraz przepuszczalność powietrza to dwie z jego zalet.

Jakich materiałów unikać w wysokich temperaturach?

Jeśli na metce znajdziemy poliester, nylon lub akryl lepiej zrezygnować z takiego ubrania. Materiały te nie przepuszczają powietrza oraz nie odprowadzają wilgoci. Nie będziemy szczęśliwi przechadzając się po plaży cali zapoceni, a nasz zapach też nie będzie przyjemny dla innych. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, o tym czy poliester jest dla nas dobry, wszystkich chętnych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o tkaninach sztucznych.