Nowe technologie ubrań z pewnością pomagają nam w codziennym życiu. Nie wyobrażamy sobie ćwiczyć w bawełnianych spodenkach czy topie. Jest to tkanina przepuszczającą powietrze i naturalna, ale również mocno grzejąca i bardzo wolno schnąca. Trening w niej to istny koszmar i nic przyjemnego. Nie jest więc zaskoczeniem, że podczas kupowania odzieży sportowej skłaniamy się ku ubrań wykonanych przede wszystkim z poliestru. Są one lekkie, elastyczne, szybko schnące i cienkie. Po prostu wygodne. Zachodzi jednak pytanie, czy noszenie na co dzień plastiku, czasami nawet przy wysokich temperaturach kiedy nasze ciało się poci, jest zdrowe?
Czym jest poliester?
Poliester, inaczej zwany jako politereftalan etylenu, powstał w roku 1940. Był wykorzystywany do produkcji plastików i modnych oraz tanich ubrań. Przemysł włókienniczy wynalazł błyszczącą, gładką, zwiewną tkaninę, która obecnie kojarzy się z fast fashion. Jeśli nie wiecie co to jest fast fashion lub chcecie się dowiedzieć więcej, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu na ten temat. Na początku poliester był głównie stosowany do wyrobu ubrań. Jednak w końcu przemysł pościelowy zauważył jak bardzo można zaoszczędzić wprowadzając na rynek produkty z poliestru. Dlatego dzisiaj poliester można znaleźć w każdym przemyśle wykorzystującym tkaniny: w pościelach, prześcieradłach, ubraniach, ręcznikach, szmatkach, akcesoriach itd..
Jak poliester wpływa na osoby go produkujące?
Wiele syntetycznych tkanin zyskało na popularności poprzez łatwą i tanią produkcje. Niestety mają one szkodliwy wpływ na osoby kupujące produkty z nich zrobione jak i na osoby obecne przy ich produkcji. Podczas procesu produkcji poliestru wykorzystywane są szkodliwe substancje, niektóre z nich rakotwórcze, które mogą powodować wiele chorób. Sprawia to, iż fabryki tekstylne, w których pracuje pare setek milionów ludzi, są środowiskiem niebezpiecznym. Obecne w wyrobie poliestru toksyny oraz chemikalia uwalniają się do powietrza oraz wody, powodując ogromne problemy u ludności mieszkającej niedaleko tych fabryk. Po upadku jednej z nich na światło dzienne wyszły okropne warunki w jakich pracownicy musieli spędzać wiele godzin. Z ich powodu zmarło ponad 1000 pracownikow, a 2500 zostało rannych i nie jest to niestety jedyny przypadek. Fabryki tekstylne są znane z bardzo niskich warunków bezpieczeństwa. Miliony ludzi, w tym dzieci, są regularnie podawane ryzyku narażenia chemicznego, pożarom, kontuzjom spowodowanym maszynami i innym. W krajach takich jak Chiny, Bangladesz i Indonezja, gdzie odbywa się większość produkcji światowej, nadal występują luźne prawa i warunki bezpieczeństwa pozwalające na tak złe traktowanie pracowników.
Jak poliester wpływa na nasze zdrowie jako konsumentów?
Pomimo tego, że produkty wykonane z poliestru trafiają do nas już po obróbce chemicznej, nadal wytwarzają one mnóstwo szkodliwych substancji. Wypuszczają chemikalia do powietrza i naszej skórę co może prowadzić do zaburzeń hormonalnych i problemów zdrowotnych. Same właściwości poliestru mogą być zagrażające. Jest to tkanina hydrofobowa, czyli odpychająca wodę zamiast ją wchłaniająca, oraz nie przepuszczającą powietrza. To połączenie, zwłaszcza przy wysokiej temperaturze i ciężkim treningu, może prowadzić do nadmiernego pocenia i poważnych irytacji skóry. U osób o wrażliwej skórze lub z chorobami skórnymi powoduje wzmożoną irytację oraz swędzenie.
Wpływ poliestru na naszą planetę.
Jako, że tkaniny poliestrowe są stworzone z plastiku, są one nie biodegradowalne oraz wysoce toksyczne dla naszego środowiska. Proces wytwarzania poliestru zużywa rocznie koło 70 miliardów beczek oleju oraz dwa razy więcej prądu niż wytwórstwo bawełny. Delikatne i naturalne farby nie działają na produkty wykonane z poliestru, stosowane są więc sztuczne, pełne szkodliwych chemikaliów farby, które znajdują drogę do wód, z których korzystamy na co dzień. Po zakupie ubrań z tworzywa sztucznego przychodzą dni kiedy je pierzemy. Podczas prania uwalniane są mikro włókna, również trafiające do naszych system oceanów. Obecnie wody naszej planety są ciężko zanieczyszczone mikroplastikami. Długi okres rozkładu plastiku niepokoi naukowców na całym świecie, i słusznie, ponieważ produkty z niego powstałe przeżyją nas o wiele stuleci.
Razem zadbajmy o siebie i nasze środowisko.
Wszystkie te informacje są niesamowicie martwiące, jadnak możemy podjąć odpowiednie kroki aby tę sytuację opanować. Starajmy się nie kupować produktów z poliestru, a jeśli już musimy to jak najmniej. Inwestujmy w naturalne i dobrej jakości ubrania, które posłużą nam przez długie lata. Kupujmy odzież używaną, często tańszą i jakościowo przeważającą nad ciuchami z sieciówek. Na naszej stronie możesz znaleźć sklepy z odzieżą używaną w Twoim mieście.