W przeszłości kierunki modowe były wytyczane co kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt lat. Dzisiaj sieciówki zmieniają swój asortyment, wraz ze złudnym poczuciem stylu kilka razy w roku. Próbujemy podążać za wytyczanymi przez te miliardowe biznesy ścieżkami, nie zwracając uwagi jaką krzywdę wyrządzamy przy tym naszym portfelom i środowisku.
Co to jest fast fashion?
Fast fashion w potocznym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza „szybką modę”. Polega to na niesamowicie szybkiej, masowej oraz taniej produkcji ubrań oraz dodatków, które mają przypominać najnowsze kolekcje domów mody. Niska cena tego asortymentu wywodzi się z niemal niewolniczych stawek, które otrzymują pracownicy go produkujący w krajach zagranicznych oraz z bardzo złej jakości materiału, potrzebnego na wytworzenie tych artykułów. Niestety to dzięki tym nieetycznym zasadom wytwórstwa, klienci z niskim budżetem mogą sobie pozwolić na zakup dużej ilości ubrań i akcesoriów.
Popularność fast fashion
Co więc sprawia, że pomimo tak złego efektu na nasz świat, sieciówki cieszą się ogromną klientelą? Atrakcyjne ceny, duża i łatwa dostępność oraz styl będący „na czasie”. Moda jest bardzo często definiowana na nowo, sprawia to, iż konsumenci, czasami nawet nie założywszy czegoś chociaż raz, wyrzucają „przedawnione”, kilkumiesięczne ubrania z końcem sezonu. Wtedy zaczyna się kolejny i co trzeba zrobić? Uzupełnić na nowo szafę. Właściciele sieciówek są oczywiście na to przygotowani, a na głodnych najnowszych pomysłów i trendów ludzi czekają już najgorętsze hity sezonu.
Jakie skutki na naszą planetę powoduje fast fashion?
- Emisja gazów cieplarnianych
- Zwiększona produkcja nie biodegradowalnego poliestru
- Wyciek chemikaliów do wód gruntownych